Uisuta, et olla noor

 

 

 

Järgnevalt toon Teieni tõlkeartikli, mis on minu arvates kasulik ja huvitav lugemine. All leiate ka viite originaaltekstile.

 

  

 

Uisuta, et olla noor

 

Vormis püsimine 40-selt ja hiljem

 

  

 

 Autor Debbie Rice

 

 

 

Olümpiaujuja Dara Torres võitis aastal 2008 Pekingis kolm hõbemedalit ja püstitas Ameerika rekordi 50-meetri vabaujumises. 41 aastasena oli ta peaaegu kaks korda vanem oma konkurentidest. Ja Torres pole ainuke, kes võistleb peale 40. eluaastat tipptasemel. On veel palju teisigi … kaasaarvatud mina.

 

Mida oskavad vanemad sportlased meile õpetada kehaliselt aktiivseks jäämise kohta keskeas ja hiljem?

 

Võitle õige vaenlase vastu

 

Sinu vaenlaseks pole vanus – selleks on tegevusetus. Laialt levinud arvamus, et füüsiline võimekus langeb peale kolmekümneseks saamist, on müüt. Ei ole teaduslikku põhjendust selle kohta miks me ei peaks olema suutelised sportima maksimumvõimete lähedaselt isegi viiekümnendates eluaastates. Suuremaid ärakukkumisi on võimalik vältida isegi 70.-te lõpuni. Sinu lihastel on mälu – hoia see mälu elus ja su keha järgneb sellele.

 

Kvaliteet vs. kvantiteet

 

Sunni end tagant, aga mitte kogu aeg. Vanemad sportlased peavad tegema seoses oma eaga mõningaid möönduseid, aga kiiruste vähendamine treeningutes pole üks neist.

 

Ära lase oma treeningutel muutuda stagneerunuks, ürita saavutada paremaid aegasid.

 

Siiski, üle neljakümnesed ei tohiks kogu aeg kõike endast välja panna. Vanem keha vajab pingelisest treeningust taastumiseks rohkem aega kui noorem keha. Võta ilma süütundeta rohkem puhkepäevi. Ja kuula oma keha – kui sa tunned end kurnatuna, siis sa pead lihtsalt puhkama ja taastuma.

 

Ole vormis

 

Uuesti vormi saamine on hea. Aga mitte kunagi vormi kaotamine on veelgi parem. Sportlased, kes on peale neljakümneseks saamist heas füüsilises vormis ei pea tavaliselt muretsema uuesti vormi saamise pärast – enamus meist ei lase sellel lihtsalt ära kaduda.

 

 

 

 

 

Debbie Rice on seekordse soovituse elav näide. Ta tegi oma parima hooaja üldse aasta peale neljakümnseseks saamist, võites neli rulluisumaratoni ja naiste meistritiitli 2008. aasta National Roller Cup-il. Läbi aastate on see houstonlanna võitnud 15 rahvuslikku sisetiitlit ja leidnud koha Guinessi rekordite raamatus kui kõige kiirem naine rulluiskudel. (Mäest laskumisel mõõdeti ta kiiruseks 61 miili tunnis – 98 km/h.) Ta oli samuti 1990-te Roller Jam teleseriaali täht. Praegu elab ta Tampas. Ta on Bont rulluiskude esindaja Põhja-Ameerikas.

 

 

 

Algallikad:

 

http://www.inlineplanet.com/08/10/skate-to-stay-young.html

 

 

 

You may also like...